SOS Çocuk Köyü Derneği ile KTEZO eğitim protokolü imzaladı

Basında Biz

SOS Çocuk Köyü Derneği ile KTEZO eğitim protokolü imzaladı

Gençlerin istihdam edilebilirliğini güçlendirecek çalışmaları hayata geçirmek amacıyla SOS Çocuk Köyü Derneği bünyesindeki Girne Gençlik Gelişim Merkezi’nde gençlere mesleki eğitim verilecek.

Bu amaçla SOS Çocuk Köyü Derneği ile Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası arasında protokol imzalandı. İmza töreninde konuşan Oda Başkanı Mahmut Kanber, proje hakkında bilgi verdi.

Kanber, GİGEM bünyesinde istihdam garantili işbaşında eğitim modeliyleöncelikle 15-18 daha sonra da 18-26 yaş arasındaki gençlere meslek edindirileceğini söyledi.

Odanın yürüttüğü diğer eğitim faaliyetlerine de değinen Kanber, hayata geçirdikleri 2 bin kişilik kampusun ekim ayı sonunda hizmete gireceğini ifade etti.

Mahmut Kanber, 3’üncü dünya ülkelerinden daha fazla ucuz iş gücü getirilmesinin Kıbrıs Türk Toplumunda işsizliği artıracağını da dile getirerek, oda olarak buna karşı olduklarını söyledi.

SOS Çocuk Köyü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Akter de hedeflerini ortaya koydu.

Akter, oluşturdukları programlara ilk etapta 60 gencin kayıt yaptırdığını, hedeflerinin Ocak 2018’e kadar 150 gence ulaşmak olduğunu anlattı.

Protokolün imza törenine katılan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de destek sözü verdi.

Güngördü, belediyenin bu yöndeki çalışmalara her zaman elinden geldiğince katkı koyacağını belirterek, gençlerin de bu konuda teşvik edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İmzalanan protokol kapsamında, GİGEM bünyesinde ilk etapta gençlerebüro yönetimi, elektrik-elektronik teknolojileri, tesisat ve iklimlendirme teknolojisi,kat elemanı, servis elemanı, grafiker ve barista alanlarında eğitimler verilecek.

Kaynak: BRT