Doğa Yürüyüşü ve Kıbrıs’a Özgü Ot Toplama Atölyesi-3

Doğa Yürüyüşü ve Kıbrıs’a Özgü Ot Toplama Atölyesi-3

Web

Kıbrıs’ın dağ ve ovalarında yenilebilen ve yemeklerde geleneksel olarak yıllardır kullanılan bir çok çeşit ot yetişmektedir. Bu eşsiz tatları bilen ve tanıyanlar gün geçtikçe azalmaktadır. Bu atölye sayesinde, temiz havada doğa yürüyüşü yaparak bu süreçte bu otları tanıyabileceksiniz.

İÇERİK:

1. Ovalarımızda yetişen otlar nelerdir? Hangi bölgelerde hangi çeşit otlara rastlanır? Isimleri nelerdir? Nasıl toplanır, nasıl ayıklanır?

2. Pişirme konusunda ipuçları paylaşılacak, hangi otun yakışığı nedir, nasıl yenir?

Not: Yürüyüşe gelirken, rahat ayakkabı ve sıcak tutan giysiler giyilmelidir. Yanınızda torba, poşet ve küçük ebat bıçak taşınması önerilir.

Etkinliğin Gerçekleşeceği Yer: Türkmenköy

Tarih: 20 Mart 2022, Pazar

Buluşma Noktası: Türkmenköy

 

Bu etkinlik için bir içerik bulunmamaktadır.
User Avatar
Fatma ZEYTINCIOGLU, 1963 yılında Baf’a bağlı bir köyde dünyaya geldi. 1974’te Güneyden ailesiyle Türkmenköy, Mağusa’ya göç eden Zeytincioğlu, evlendikten sonra da Girne’ye bağlı Ozanköy’e yerleşti. Hayatının geri kalan kısmında hem çalışıp hem de çocuklarını yetiştiren Zeytincioğlu, mutfakta da maharetlerini sergilemekten geri kalmadı. Yaşamı boyunca öğrendikleri ve edindiği tecrübeleri de her zaman büyük bir keyifle paylaştı. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde çeşitli yöresel festivallere katılan Zeytincioglu, hem yaptığı macun, reçel ve turşuları satmakla kalmayıp yapılan yemek yarışmalarında ortaya koyduğu yaratıcı tariflerle de dereceler aldı. Bunun yanı sıra bir süre haberkıbrıs.com’da Mutfak Güncesi başlığı altında okuyucularına tarifler ulaştıran Zeytincioğlu, BRT ve Kanal T gibi ulusal kanallardaki yemek programlarında da katılımda bulundu. Emekliliğin ardından mutfak hobilerine daha sıkı sarılan Zeytincioğlu, şimdilerde sipariş üzerine macunlar yapıp yine seven ve beğenenlere ulaştırmaktadır
Fiyat 100.00
Eğitmen Fatma Zeytincioglu
Süre 2 saat
Kontenjan 20 katılımcı
Başlangıç Tarihi 13 Mart 2022, Pazar