Robotik Kodlama Atölyesi

Robotik Kodlama Atölyesi

robotik

Robotik Kodlama Atölyemiz, 8 – 15 yaş grubu öğrencilerin, konusunda uzman eğitmen eşliğinde, kendi robotlarını yapmalarını ve küçük modüller üzerinden robot oluşturup, bilgisayar kodlamaları yaparak robotu hareket ettirmek için çalıştıkları bir süreçten geçer. Öğrencilerin motor becerilerinin gelişimi, mekanik düzeneklerin nasıl çalıştığını keşfedebilmeleri ve parçaları söküp takarak montaj yapabilmeleri için düzenlediğimiz atölyemiz; eğitici olmasının yanında öğrencilerin keyifli vakit geçirebilecekleri bir hobi olma özelliği de taşıyor.Atölyemizde öğrencilerimizin teknoloji kullanımı, tasarım, fen bilgisi ve matematiksel işlemler konularında beceri kazanmalarını amaçlıyoruz.
Bilindiği üzere Lego çocuklar için onların hayal gücünü ve üreticilik ruhunu ön plana çıkaran ürünler üretmek adına çalışan önde gelen şirketlerden biri. Son zamanlarda robotik kodlamanın ön plana çıkması ile lego Mindstorm adında yeni bir kategori de ürünler eklemeye başladı. Bunun başlıcalarından biri olan EV3 serisi
kullanılarak, PC veya MAC ile kullanılan ve kendine has bir tasarımı olan programlama arayüzü ile fiziksel olarak tasarladığınız bir robota blok kodlar yazılabilir. Robotik Kodlama Atölyemizde çocuklarımız, robotik kodlama ürünlerinde olduğu gibi materyallere hayat vererek ve programda diledikleri kodlama senaryolarını tamamlayarak hareket ettirebilecekler.

Atölyemizde çocuklarımızın; Varsayım kurabilme özgün, yaratıcı düşünebilme,yeni olasılıklar hayal edebilme,sebep sonuç bağlantısı kurabilme,sistematik gözlem ve ölçüm yapabilme,bilimsel olarak incelenmeye uygun sorular sorabilme ve belirli hedefleri gerçekleştirebilen modeller üretebilmeyi hedeflemekteyiz.

Tarih: 11-18- 25 Şubat- 4-11 Mart 2023,  olmak üzere 5 hafta Cumartesi günleri GİGEM’de

Saat: 11:00-13:00 arası

Yer: GİGEM

User Avatar
Mustafa Kemal Ambar Doğu Akdeniz Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünde lisans eğitimime devam ederken aldığım robotik dersiyle birlikte teknolojinin bize sunduğu yeni bir kapı aralandığını hissediyordum.Yüksek lisans ve doktora eğitmim boyunca yine aynı bölümde eğitimime devam etmem, robotik ve kodlama konusuna olan ilgimi artarak devam etmesini sağladı. 2020 yılında lego şirketinin üretimi olan robotik kodlama setini satın aldıktan sonra geçirdiğim keyifli zaman bana bu alanda daha çok ilerlemem gerektiğini düşündürdü.Hızlı gelişen teknoloji en doğru şekilde okumak ve yakalamak için çocuklarımızın, kendi robotlarını tasarlayıp, programlayarak, robotik dünyaya ilk adımlarını atmaları konusunda yardımcı olabilmek için ,Lego Şirketinin sunduğu Robotik kodlama eğitimini alarak, 2021 yılından itibaren ilk robotik kodlama eğitimlerime başladım.2022 yaz döneminde de Lefkoşa Çocuk Merkezinde gönüllü eğitmen olarak görev alarak, birbirinden yetenekli ve yaratıcı çocuklarla tanışma fırsatı buldum. Tasarladıkları robatları aileleriyle paylaşmak ise tarifi zor bir mutluluktu.Robotik teknolojisi,çok çeşitli bir bilim dalı olması, yaratıcılığın sonsuz bir yolda ilerlemesini ve çocukların bu güzel ortamda yeteneklerini kullanarak gelişmesine olanak sağlayan bir alan yaratmıştır. Bu alanın ülkemizde de çocuklarla paylaşarak çoğalması en büyük hedefim olmuştur.Bu hedefim doğrultusunda Robotik Kodlama Atölyesinde eğitmen olarak görev almak ve yeni yetenekli çocuklarla tanışmak için sabırsızlanıyorum.
Fiyat 1,000.00
Eğitmen Mustafa Kemal Ambar
Süre 5 hafta
Konular 15
Kontenjan 8 katılımcı
Başlangıç Tarihi 11 Şubat 2023, Cumartesi - 5 hafta